Coraz częściej w naszym kraju można zauważyć modę na oryginalne wesela. Jakie atrakcję wybrać? Jak zaskoczyć zaproszonych gości? Jak sprawić aby nasza uroczystość pozostała długo w pamięci zaproszonych gości? Odpowiedzi na tak postawione pytanie poszukuje dzisiaj każda młoda para.

Fontanna czekoladowa to doskonały, a co najważniejsze sprawdzony pomysł, który zagwarantuje zadowolenie Waszych gości. Ponieważ obecnie na rynku jest wiele firm wynajmujących fontanny czekoladowe, nasuwa się pytanie, którą wybrać, a co zwrócić uwagę przy wyborze fontanny czekoladowej? 

 


Na początek powinniście określić liczbę zaproszonych gości, a następnie dobrać odpowiednią ilość czekolady. Każde 2,5 kg wystarczy dla ok 50- 60 osób. Do ilości zamówionej czekolady, wynajmujący dobiera wielkość urządzenia. Większe urządzenia mają większą pojemność, a co za tym idzie minimalna ilość czekolady potrzebna do uruchomienia jest proporcjonalnie większa. Np. dla 2,5 kg zamówionej czekolady idealna będzie fontanna o wysokości ok 40cm, dla 5 kg ok 80cm. Czekoladę zawsze można uzupełnić w czasie pracy urządzenia. Jednak zazwyczaj dobrane powyżej ilości wystarczą na 6h pracy czekoladowej fontanny.

Następną kwestią jest dobór przekąsek. Aby dobrać odpowiednią ilość przyjmuje się na osobę 100g.

Podsumowując przy 100 osobach. Wybieramy 5kg czekolady oraz 10kg przekąsek.

Smaki czekolady, najpopularniejsze to: deserowa, mleczna, biała. Istnieją również czekolady smakowe, jednak cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością. Przy wyborze smaku, należy pamiętać, że do fontann używa się czekolad wysoko płynnych dlatego ich smak różni się od tradycyjnej czekolady. Deserowa jest neutralna w smaku, a mleczna jest słodka.

Wybór przekąsek należy do Was, jednak najczęściej stosuje się owoce sezonowe: truskawki, ananasy, banany, melony, kiwi, jabłka, winogrona, brzoskwinie, śliwki. Przekąski suche: wafelki, kruche ciasteczka, biszkopty, rurki, pianki marshmallow.

Pozostałą kwestią są dekorację, które decydują o wizualnym odbiorze naszej słodkiej atrakcji.
Niewątpliwie efektownym dodatkiem jest podświetlany podest, efekt zmieniającego się podświetlenia w połączeniu z blaskiem płynącej czekolady, robi niesamowite wrażenie. Stosowane są również dekoracje kwiatowe, kompozycję w wykorzystaniem różnych materiałów, carving.

Ostatnią kwestia, jest profesjonalna obsługa. Większość restauracji niechętnie przyjmuje odpowiedzialność za obsługę urządzenia.

Jakie są zalety wynajęcia urządzenia z obsługą?
Przede wszystkim stałe utrzymanie porządku, wyobraźcie sobie pływające przekąski w misie fontanny, pozostawione talerzyki ubrudzone czekoladą, oraz gromadkę dzieci wkładających rączki do fontanny. Czynników jest bardzo wiele, zarówno tych estetycznych jak i związanych z bezpieczeństwem. Dlatego gorąco odradzam oszczędności związane z rezygnacją z obsługi.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.


Fontanna Giles & Posner CF1500

Idealna dla dużych przyjęć

Wysokość:81 cm
Pojemność:3 - 5kg czekolady
Czas pracy:16h ciagłej pracy
Liczba osób:60 - 120 osób
x

Fontanna CF54

Idealna na małe przyjęcia z przyjaciółmi, imieniny, urodziny, imprezy domowe

Wysokość:54 cm
Pojemność:0,9 - 1,9 kg czekolady
Liczba osób:10 - 30 osób
Czas pracy:4h ciągłej pracy
x

Fontanna CF65 PRO

Idealna na średnie i duże przyjęcia

Wysokość:65 cm
Pojemność:2,5 - 5 kg czekolady
Liczba osób:40 - 100 osób
Czas pracy:12h ciągłej pracy
x